לימודי ניהול פרויקטים בבר אילן

לימודי ניהול פרויקטים במחלקה למדעי המידע בבר-אילן מתקיימים במסגרת לימודי תואר שני במדע המידע.

לימודי ניהול פרויקטים במסגרת תואר שני במדע המידע הם הזדמנות לקבל ידע מקיף וכלים מעשיים באחד מהתחומים הכי מבוקשים כיום – ניהול פרויקטים של נכסי מידע בארגונים. במהלך לימודי ניהול פרויקטים במסגרת תואר שני במדע המידע רוכשים הסטודנטים מגוון כישורים ומיומנויות, ביניהם: חיפוש מידע, אחזור מידע, מיון מידע, קיטלוג, מיפתוח, עיצוב תוצרי מידע בשלל תצורות (ידיעונים, דוחות, קטלוגים, מצגות, עמודי Web ועוד), הקמה ותחזוקת מערכות לניהול מידע פנים-ארגוני וחוץ-ארגוני, יצירת גנטים לתהליכי עבודה, מחקרי שוק ומודיעין עסקי, עקרונות בעיצוב ובפיתוח אתרים, יישומי ביג דאטה, בניית קמפיינים, בקרת מטא דאטה ועוד.

מעוניינים במידע על לימודי ניהול פרויקטים במסגרת תואר שני במדע המידע? צרו קשר דרך עמוד צור קשר או בטלפון 03-5318351

 

לימודי ניהול פרויקטים

 

ניהול מערכות מידע וידע בארגונים, גופים וחברות

"ידע הוא כוח", משפט זה נכתב על ידי פרנסיס בייקון כבר במאה ה-16 והוא נכון גם לימינו. אך כדי שמידע ונתונים שנצברו בחברה, גוף או ארגון יהפכו לכוח של ממש יש צורך בניהול מסודר של נכסי הידע הארגוני. מנהלי פרויקטים של נכסי מידע נדרשים לכישורים ייחודיים, למתודולוגיות ניהול חדשניות, לגישה, טכנולוגיות וכלים מיוחדים, אותם לומדים במסגרת לימודי ניהול פרויקטים במסלול תואר שני במדעי המידע.

הצורך בניהול פרויקטים של נכסי מידע נולד בשנים האחרונות. בעידן הגלובלי שבו קצב השינויים מהיר, חוסר הודאות מתעצם, התחרות גדולה מאי-פעם והשיטות שהיו עד כה לניהול המידע כבר לא יכולות לספק מענה.

לימודי ניהול פרויקטים של נכסי מידע הפכו פופולריים למן הרגע שבו חברות, מוסדות, ארגונים וגופים גדולים הבינו כי אין די באיסוף מתמיד של מידע ונתונים, יש צורך ממשי בניהול מקצועי של נכסי הידע שנאגרים.

לחברות וארגונים מודרניים יש כיום מגוון מערכות ותוכנות האוספות את כל הנתונים שזורמים אל הארגון וממנו. ועל אף שלארגונים שונים יש מערכות ותוכנות שונות לניהול מידע ונתונים, עקרונות ניהול פרויקטים של נכסי מידע הם דומים ומבוססים על אותם כלים, מערכות ושיטות. מנהלי פרויקטים של נכסי מידע וידע עובדים עם מערכות אלו, הם תומכים בארגון, מייעלים אותו, משפרים אותו, ממקסים את ביצועיו וגם את רווחיו.

לימודי  ניהול פרויקטים במסגרת תואר שני במדע המידע

לימודי ניהול פרויקטים במסגרת לימודי תואר שני במדע המידע חושפים את הסטודנטים לכל הכלים והמתודולוגיות לניהול פרויקטים של נכסי מידע, בכל היקף וסדר גודל. במהלכם של לימודי ניהול פרויקטים במסגרת תואר שני במדע המידע רוכשים מיומנויות אסטרטגיות שכל חברה או ארגון נדרשים להן כדי ליצור יתרון תחרותי ולהצליח בעידן המידע.

שלבי ניהול פרויקטים של נכסי מידע וידע

  • ייזום פרויקט – פרויקט לא יתחיל אם לא יזמו אותו. מנהלי פרויקטים של נכסי מידע לעיתים מתבקשים לנהל פרויקט אך לא פעם הם גם אלו שיוזמים פרויקטים. במהלכם של לימודי ניהול פרויקטים במסגרת תואר שני במדע המידע בבר-אילן נלמד איך מזהים את מטרות וחזון הארגון, כיצד יוזמים ומנהלים פרויקטי מידע וכיצד בונים אסטרטגיה מתאימה לניהול כל פרויקט מידע.

 

  • תכנון הפרויקט – הבסיס לכל פרויקט מידע מוצלח הוא תכנון מקדים נכון. במהלך לימודי ניהול פרויקטים במסגרת תואר שני במדע המידע נלמד כיצד מתכננים פרויקטים של ניהול נכסי מידע,  איך מזהים סיכונים וממזערים אותם, כיצד יוצרים מפת דרכים מפורטת, איך מנהלים תקציב, לוחות זמנים, יעדים ויעדי ביניים, כיצד ואיך מפרטים את שלבי הפרויקט, כיצד מכינים מסמכי/קבצי אפיון, נלמד על חלוקת תפקידים וצוותים, חלוקת משימות, שיטות עבודה ועוד.

 

  • הוצאת הפרויקט אל הפועל – מרגע סיום תכנון פרויקט המידע ניתן להוציאו מן הכוח אל הפועל, ומגיע שלב הביצוע. שלב זה קריטי מאחר שבו הכול קורה הלכה למעשה. במהלך לימודי ניהול פרויקטים במסגרת תואר שני במדע המידע נראה כיצד מנהלים את הביצוע של פרויקטי מידע, לרבות: ניהול תהליכים, ניהול תקציב, ניהול צוותי הפרויקט, ניהול לוחות זמנים, שיטות עבודה, כלים וטכנולוגיות, הצגת התפתחות הפרויקט למנהלים/בעלי מניות/לקוחות ועוד.

 

  • מעקב ובקרה – תהליכי ניטור ובקרה שזורים כחוט השני לאורך כל מחזור חייו של פרויקט המידע, מרגע שהוא נולד ועד לסיומו המיוחל. במסגרת לימודי ניהול פרויקטים במסגרת תואר שני במדע המידע נחשף לכלים שמסייעים לעקוב, לנטר ולבחון את התקדמות הפרויקט וגם לכלים ושיטות שעוזרים להעריך את ביצועי הפרויקט בכל אחד משלביו.

 

  • סיום הפרויקט – פרויקט הוא זמני מטבעו, יש לו תאריך תפוגה שנרשם עליו כבר בשלב ייזום הפרויקט, אך אין זה אומר שהוא בהכרח קצר. פרויקט המידע הושלם במידה וכל היעדים הושגו. בשלב הסופי הוא יוצג למנהלים/ללקוחות/לבעלי המניות ויקבל משוב.

מנהלי פרויקטים של נכסי מידע תומכים בתהליכים ארגוניים ועסקיים והם חלק חשוב בהשגת היעדים האסטרטגיים. הם אחראיים על ריכוז כל הידע הארגוני, על התפתחות הידע בארגון ועל הטמעת טכנולוגיות חדשות. מנהלי פרויקטי מידע אמונים על חדשנות, הם תומכים בשימור ושיתוף הידע, הם מסייעים לשכלול ופיתוח של מוצרים ושירותים,  הם תורמים באופן משמעותי לשיפור, יעילות ויציבות הארגון כולו והם אחראיים על גמישות הארגון ויכולתו להתאים את עצמו לשינויים הבלתי פוסקים של העידן המודרני.

מעוניינים במידע על לימודי ניהול פרויקטים במסגרת תואר שני במדע המידע? צרו קשר דרך עמוד  צור קשר  או בטלפון 03-5318351