ביג דאטה: BIG DATA

מדי יום, מדי שעה מיוצרות כמויות מאסיביות של מידע על ידי משתמשים פרטיים וכן על ידי גופים, מוסדות, חברות ועסקים, ובעידן החדש הזה, המכונה גם 'עידן המידע' נולד מושג חדש המכונה Big Data.

מה זה Big Data?ביג דאטה

ביג דאטה (Big Data) הוא מושג שנמצא בשימוש נרחב בשנים האחרונות, בשל ריבוי מקורות המידע בעידן החדש, והוא נועד לתאר מערכי נתונים גדולים מסוגים שונים הכוללים מגוון רחב של נתונים. נתונים אלו יכולים להיות מובנים ומאורגנים במערכות אך הם גם יכולים להיות מבוזרים או רק מאורגנים למחצה. את ה- Big Dataניתן לאסוף, לאחסן ולנתח על מנת לספק תובנות לארגונים, חברות ומוסדות ועל בסיס ניתוח ביג דאטה ניתן לקבל החלטות עסקיות וניהוליות מושכלות יותר.

למידע בנושא לימודי מידענות, טכנולוגיות אינטרנט (Big Data) ומידע במחלקה למדעי המידע, צרו קשר דרך עמוד  צור קשר  או בטלפון 03-5318351

ניתוח ביג דאטה

מדובר בתהליך מורכב הדורש עיון ובחינה של מידע רב, המגיע מקשת רחבה של מקורות. כדי להפיק מ-Big Data מידע בעל ערך האנליסטים מחפשים דפוסים חבויים, מיתאמים וקורלציות, טרנדים, תובנות והעדפות - על מנת שאלו יוכלו לסייע לארגון לקבל החלטות עתידיות ולבנות על בסיסם אסטרטגיות פעולה.

סיווג Big Data

נהוג לסווג נתונים בהתאם לכמה קטגוריות עיקריות:

  • אמינות הנתונים – כלומר: עד כמה הנתונים שנאספו מהימנים ואמינים.
  • נפח הנתונים – כלומר: כמות הנתונים, המקרים והרשומות.
  • מהירות – כלומר: מה היא המהירות שבה הנתונים נוצרים, משותפים ונאספים, לרבות נתונים בזמן אמת.
  • תנודתיות הנתונים – כלומר: העיתוי שבו זורם המידע והשינוי בנתונים בעת הזרימה.
  • מידת קושי – כלומר: מידת הקושי לשלב או להשתמש בנתונים.
  • מגוון מבנה הנתונים – כלומר: האופן שבו נתונים נאספים ומועברים.

 

על תפקידם של Big Data Analysts

מנתחי נתונים (Big Data Analysts) הופכים נתונים למידע, את המידע הם הופכים לתובנות ואת התובנות הם הופכים להחלטות עסקיות. תפקידם של Big Data Analysts הוא, אפוא, לאסוף ביג דאטה, לזהות דפוסים חוזרים ולכרות מידע חשוב. מנתחי נתונים צריכים להכיר שפות תכנות כדי לעשות סדר ב-Big Data, עליהם להיות בעלי מיומנות בכריית נתונים ממסדי נתונים גדולים, הם צריכים לדעת לנתח נתונים רבים, להבחין בין עיקר לטפל, עליהם לדעת להעריך נכונה את איכות הנתונים, הם צריכים לדעת לבחון ולבדוק נתונים, הם אמורים לדעת כיצד להציג את המידע המנותח בצורה ויזואלית שתקל על התקשרות ותעביר את התובנות בצורה ברורה ונהירה לחברי הארגון ולהנהלה, והם צריכים להבין בסטטיסטיקה ובשיטות למידת מכונה. 

אפשרויות תעסוקה למנתחי נתונים

בפני מנתחי נתונים (Big Data Analysts ) פתוחות שפע של משרות נחשקות במגוון תחומים ומגזרים: Big Data Analysts יכולים להשתלב במגזר העסקי, הפרטי, המוסדי או הציבורי. מנתחי נתונים מקצועיים נדרשים למערכת הבריאות, לעסקים לוגיסטיים, לחברות היי-טק, לתחום התחבורה, לעסקים ולחברות גדולות בתחום הפרסום והצרכנות, לענף הבנקאות, הביטוח והפיננסים, לעולם המדע והאקדמיה, לחברות מחקר ופיתוח ובעצם בכל חברה או ארגון שצועדים עם הזמן ומבינים שעידן המידע הוליד אפשרות לקבל החלטות נבונות יותר וחכמות יותר, על תשתית של תובנות מבוססות-מידע.

למידע בנושא לימודי מידענות, טכנולוגיות אינטרנט (Big Data) ומידע במחלקה למדעי המידע, צרו קשר דרך עמוד  צור קשר  או בטלפון 03-5318351