מדוע ללמוד מדעי הנתונים כחלק מתואר אקדמי?

מדעי הנתונים הוכתרו במגזין העסקים היוקרתי של אוניברסיטת הרווארד לתחום הנחשק ביותר במאה ה-21. על פי אתר גלאסדור (Glassdoor), אחד האתרים המרכזיים לחיפוש עבודה בארצות הברית, מדעני/ות נתונים החזיקו במשרות הטובות ביותר בשנת 2019, ואם חשבתם שזה נגמר כאן אז טעות בידכם, כי על פי המגזין הפיננסי הנחשב בעולם, בלומברג, בוגרי לימודי מדעי הנתונים הם לא פחות מגיבורי-העל החדשים עלי אדמות, תוך שהם משאירים אבק למהנדסים ומתכנתים.

ללמוד מדעי הנתונים כחלק מתואר אקדמי

 

היכולת להחזיק במערך כישורים נדיר ומולטי-דיסציפלינרי בבד בבד עם היכולת לנתח מסדי נתונים עמוסי ביג דאטה (Big Data) הוא חיוני כיום וזו גם הסיבה העיקרית  לכך שבוגרי מדעי נתונים משתלבים בתחומים חשובים כל כך, כגון: בריאות ורפואה, תקשורת, מחקר ומדע, חינוך, היי-טק, סייבר, תעשיות הבטחון, תעשיית המזון, בעולם הביטוח והפיננסיים ועוד. 

בשעה שנתונים זורמים ללא הרף ובקצב הולך וגדל, ארגונים, חברות, עסקים, מוסדות וגופים זקוקים למומחי מדעי הנתונים שיעשו סדר, יאספו, ימיינו, יסווגו, ינתחו מידע ויבואו עם תובנות מבוססות נתונים.
ועל אף שמדעי הנתונים הוא אינו תחום חדש, הוא איתנו כבר מתחילת המילניום, הכבוד לו זוכים מדעני/יות נתונים בעשור האחרון משקף בצורה ברורה שאינה משתמעת לשתי פנים את העובדה הפשוטה והיא - שחברות וארגונים 'נאבקים' ממש בנפחי נתונים גדולים יותר מאי פעם ובסוגי מידע שטרם התמודדו עימם בעבר.


יש יותר מסיבה אחת טובה ללמוד מדעי נתונים

עבור צעירים המחפשים קריירה חדשה יש סיבות טובות להתחיל ללמוד כבר בשנת הלימודים האקדמית הבאה מדעי נתונים, ביניהן:

•  מכריית זהב לכריית מידע – זוכרים את בהלת הזהב? ולאחר מכן את הנהירה אחר "הזהב השחור" (הנפט)?. ובכן, היום המשאב היקר ביותר הוא לא זהב, לא כסף, לא יהלומים וגם לא נפט, הכוח שמניע את המגזר העסקי הוא ביג דאטה. היישומים של מדעי הנתונים נדרשים בכל מגזר ובכל תעשייה, מה שמאפשר לבוגרי מדעי נתונים להשתלב במגוון הרחב ביותר של תפקידים.

•  מדעני נתונים הופכים את העולם למקום טוב יותר – יישומי מדעי נתונים אינם בלעדיים למגזר העסקי הם משמשים גם את המגזר השלישי ותורמים באופן ממשי ליצירת עולם טוב יותר. כבר היום מדעני נתונים מסייעים לבנק העולמי לשפר את האיכות, המהירות והדיוק בעזרה לפליטים ובהזדמנויות אחרות מדעי נתונים באים לעזרת הרפואה, כשהם תורמים לשיפור בדיקות ואבחונים רפואיים, למחקר הגנטי ולפיתוח של תרופות וחיסונים חדשים. 

•  מדעני נתונים נמצאים בחזית הטכנולוגיה – במסלול לימודי מדעי נתונים נחשפים למגוון טכנולוגיות מתקדמות, לרבות שפות תכנות, פלטפורמות לבינה מלאכותית ולמידת מכונה. הצוכנית מקנה לבוגריה מיומנויות טכנולוגיות מתקדמות ומכינה אותם לשלל תפקידים בארגונים ציבוריים, חברות הייטק וארגונים פיננסיים.

•  הביקוש למדעני נתונים עולה על ההיצע, בכל העולם -  קיים מחסור חריף בבוגרי מדעי הנתונים, ומחסור זה מורגש היטב לא רק בישראל הקטנה כי אם בכל רחבי הגלובוס. ההיצע הקיים של מדעני נתונים לא מצליח להדביק את הביקוש והפער רק הולך ומתרחב. באקלים שכזה לימודי מדעי נתונים מהווים  מקפצה לקריירה בינלאומית, עם יותר אפשרויות והזדמנויות תעסוקה בכל מקום בעולם.

•  מדעי הנתונים הם העתיד – אוריינות , מידע ויכולות מידעניות הם כישורים מבוקשים כבר היום, אבל הם גם הכוח שמניע את המחר. הטכנולוגיה משתכללת, הנתונים ממשיכים לגדול ולזרום, האינטראקציה ברשת הופכת לדינמית יותר ומה שפעם נראה לנו כפנטזיה ספרותית או קולנועית זה כבר לא מדע בדיוני. מכוניות אוטונומיות, צ'ט-בוטים, רובוטים, זיהוי קולי, זיהוי ביומטרי, השתלת איברים ביוניים ומניעת הונאות אלו הם רק חלק מהיישומים של מדעי הנתונים, חלקם מעצבים את המציאות של חיינו כיום וחלקם מחזיקים את המפתח לעתיד.

 

לימודי מידע בבר-אילן במחלקה המובילה את תחום מדעי המידע

אוניברסיטת בר-אילן מכשירה מדעני נתונים במסגרת המחלקה למדעי המידע. המחלקה למדעי המידע מקיימת לימודי תואר ראשון, שני ושלישי במגוון מסלולים ונחשבת לחלוצה ופורצת דרך בתחום. 

תוכנית הלימוד העדכנית, ההתנסות המעשית, המרצים והחוקרים המובילים, הרקע התיאורטי המקיף, סביבת הלמידה החדשנית והליווי האישי של כל סטודנט וסטודנטית לאורך כל מסלול התואר הם שהפכו את מחלקת מדעי המידע של בר-אילן לטובה ביותר בנוף האקדמי הישראלי וזה גם מה שמאפשר לבוגרי התואר להתברג במשרות הנחשקות ביותר מיד בתום הלימודים.


מעוניינים לקבל היום את הכלים לעיצוב המחר?
לקבלת מידע נוסף אודות לימודי מדעי הנתונים במסגרת תואר אקדמי בבר-אילן, צרו קשר דרך עמוד צור קשר או בטלפון 03-5318351