מסד נתונים - כלי מרכזי לניהול מידע קריטי בארגונים

כמעט כל יישום אינטרנטי המוכר לנו כיום נשען על מסדי נתונים (Database). אם ניקח לדוגמה את הרשת החברתית פייסבוק, הרי שכפלטפורמה פופולרית כל כך עליה לאחסן, לתפעל, להתאים, לנהל ולהציג כמות אדירה של נתונים הקשורים לחברי פייסבוק, כאלו הנוגעים לחברים של החברים, לפעילויות, למודעות, להודעות, לפרסומות ועוד. גם לקופות החולים בישראל יש מסדי נתונים, בהם מאוחסנים נתוני המטופלים והמטופלות, נתוני הצוותים הרפואיים והמקצועיים, מרשמים ומעקב טיפולים. גם לחברות אשראי, לבנקים, לזרועות הביטחון, לחברות היי-טק ואפילו לחנויות מסחר מקוונות יש מסדי נתונים משלהן.

מהו מסד נתונים?

 

כדי לנהל את הנתונים הרבים שזורמים אל חברות כמו פייסבוק וענקיות דיגיטל נוספות, לא ניתן להסתפק בקבצי אקסל ובפונקציות המוגבלות שהיישום מציע, שכן מדובר בכמות אדירה של נתונים דינמיים. לשם כך דרוש מסד נתונים.

מסד נתונים - עושה סדר בארגונים

מסד נתונים הוא, אפוא, כלי חיוני לטיפול בכלל התהליכים הדיגיטליים בחברות, תאגידים, מוסדות, רשויות ועסקים. מסדי נתונים משמשים לאחסון כמות גדולה מאוד של נתונים ממוחשבים, במטרה לעבד אותם, למיין, לסווג, לחפש, לשלוף ולאחזר אותם. הגישה אל מסדי הנתונים נערכת באמצעות מערכת ייעודית לניהול מסדי נתונים, כאשר ניהול מסדי נתונים נמצא באחריותם של מדעני נתונים. בפועל, מערכות מסדי נתונים אלו לא רק מספקות גישה לסוגים שונים של נתונים אלא גם מאפשרות ליצור ולבצע ניהול מידע קריטי המגיע לעיתים ממקורות שונים  – בתוכנה אחת אחידה. את הנתונים שנאספים ניתן לאחסן בדרכים שונות, בהתאם לסוגי הקשרים בין הנתונים השונים, על פי מודלים של מסדי נתונים – מודל היררכי, מודל טבלאי, מודל רשתי, מודל מונחה-עצמים ומודל NoSQL.

לקבלת מידע נוסף על אודות לימודי מסדי נתונים במסגרת תואר במדעי המידע בבר-אילן, צרו קשר דרך עמוד צור קשר או בטלפון 03-5318351

 

היתרונות המרכזיים של מסדי נתונים

לא בכדי חברות, עסקים, רשויות ומוסדות מפתחים ומשתמשים במסדי נתונים. שימוש ב-Database טומן בחובו כמה יתרונות ברורים עבורם, ביניהם:
*        מסד נתונים מאפשר לצמצם את משך הזמן המוקדש לניהול נתונים.
*        מסדי נתונים מניחים את הבסיס לניתוח מודולרי של מידע במגוון דרכים.
*        מתוך מסדי נתונים ניתן להפיק מידע יקר ערך ולהפוך מידע גולמי ולידע מעשי.
*        מסד נתונים מאפשר קבלת תמונת מצב על כל היבט של הארגון בזמן אמת ובכל רגע.
*        המידע המופק ממסדי נתונים תורם לשיפור תהליכי קבלת ההחלטות, ביצועים וגם לשיפור הרווחיות.
*       מסד נתונים מספק לארגון מערכת מרכזית אחת ומסודרת שכל בעלי התפקידים בארגון אשר ניתנה להם הרשאה יכולים לגשת אליה בקלות ובמהירות, מכל מקום ובכל זמן.
*        למרות שיש מסדי נתונים עמוסי מידע, ניתן לקבל בעזרתם תשובות מיידיות לשאילתות מורכבות הדורשות מענה מהיר.
*        שימוש במסד נתונים ממוחשב משאיר פחות מקום לטעויות אנוש.

 

מסדי נתונים - כלים חוצי ארגון לתיעול  השימוש בידע

בעזרת מסדי נתונים ניתן לנהל בצורה טובה, אפקטיבית וחכמה יותר את הארגון עצמו ותהליכים בו – אפשר  לייעל את ניהול כוח האדם בארגון, את הגיוס, את ניהול המלאי, הרכש, למקסם את המכירות ואף הרבה יותר קל לתכנן את הצמיחה העתידית של הארגון על בסיס מידע המגיע ממסדי הנתונים. בנוסף ולא פחות חשוב מכך בעזרת מסדי נתונים הרבה יותר פשוט לנהל את הפעילות החוץ-ארגונית – את הפרסום, את מערך השיווק, ניהול קשרי הלקוחות, שותפים אסטרטגיים ועוד.
באמצעות תובנות מבוססות-נתונים (Insights Data-driven) המגיעות ממסדי נתונים ניתן לקבל מידע מדויק על יעילות תהליכים, על ביצועים של עובדים, לבחון פרודוקטיביות של מחלקות בארגון, לנתח יעילות של קמפיינים פרסומיים, לבנות פרופילים של לקוחות ולהתאים לקהלי יעד שונים מסרים פרסונליים.
 

ניהול מסד נתונים

נתונים ומידע עומדים בלב ליבם של רוב הארגונים והחברות כיום, ובלעדיהם הם פשוט לא יכולים לפעול. ללא מסד נתונים סדור ארגונים לא יכולים לבצע עסקאות, לנהל כספים, לקבל החלטות עסקיות אסטרטגיות, לתקשר עם לקוחות, לגייס כישרונות, להתמודד בשווקים תחרותיים, לשפר ביצועים, להתייעל ולצמוח, וחברות בכל תחום, ענף ומגזר כבר הבינו זאת.

מאחר שארגונים בכל רחבי העולם לא רק משתמשים במסדי נתונים כי אם תלויים בהם לחלוטין, הביקוש למדעני נתונים האמונים גם על ניהול מסדי נתונים בארגונים, נמצא במגמת עליה קבועה בשנים האחרונות, ובוגרי לימודים בתחום יוכלו להשתלב במגוון רחב של תפקידים הקשורים לניהול מסדי נתונים.

נרשמים ללימודי מדעי המידע בבר-אילן ורוכשים מקצוע מתגמל ומבוקש

המחלקה למדעי המידע באוניברסיטת בר-אילן מציעה מגוון מסלולי לימוד לתואר ראשון, לתואר שני ולדוקטורט המשלבים גם קורסים בתחום מסדי הנתונים.  המחלקה למדעי המידע בבר-אילן מובילה את התחום ואף דורגה במדד שנחאי בין 100  מחלקות מדעי המידע הטובות בעולם. הסטודנטים במחלקה נהנים ממעבדות המאובזרות בטכנולוגיות המתקדמות ביותר, מסגל מרצים וחוקרים בכיר, מלימודים חווייתיים ואינטראקטיביים ומתואר יוקרתי.

לקבלת מידע נוסף על אודות לימודי מסדי נתונים במסגרת תואר במדעי המידע בבר-אילן, צרו קשר דרך עמוד צור קשר או בטלפון 03-5318351