מה בין בינה עסקית לבין לימודי מידענות?

בינה עסקית זהו תחום מתפתח, מבוקש ודינמי הנלמד במסגרת תואר במידענות באוניברסיטת בר-אילן.

בינה עסקית (BI - Business intelligence) היא חלק אינטגרלי מענף טכנולוגיות המידע, לכן במסגרת לימודי מידענות באוניברסיטת בר-אילן נחשפים הסטודנטים והסטודנטיות בין היתר גם לטכנולוגיות בינה עסקית מתקדמות ומכירים מקרוב את תחום המודיעין העסקי.

מה בין בינה עסקית לבין לימודי מידענות?

 

מהי בינה עסקית?

אנחנו חיים בעידן שבו נתונים הם "הזהב" או "הנפט" החדשים. הם תופסים מקום של כבוד וזוכים להערכה במגזר העסקי, ובצדק. למעשה, עסקים, מוסדות וארגונים החלו לאסוף ולאגור נתונים הרבה זמן לפני שידעו כיצד הם הולכים להשתמש בהם. לנתונים, בדומה למחצבים יוקרתיים כמו  זהב ונפט, אין ערך ממשי כאשר הם נמצאים עמוק באדמה. כדי שתהיה להם משמעות צריך לכרות אותם, לעבד אותם ולארגן אותם, ובדיוק כאן בינה עסקית נכנסת לתמונה.

בינה עסקית זהו למעשה שם כולל לכלל האסטרטגיות, המערכות והטכנולוגיות המשמשות עסקים וארגונים לצורך ניתוח נתונים וניהול מידע עסקי. טכנולוגיות בינה עסקית מאפשרות לעסקים וחברות להתמודד עם כמויות גדולות של נתונים, מובנים או בלתי מובנים, המגיעים ממקורות שונים, והן מהוות כלי המאפשר למומחי מידע לזהות דפוסים, להפיק תובנות, לזהות הזדמנויות, לבנות אסטרטגיות עסקיות ולגזור תחזיות הנוגעות לפעילות העסקית של החברה, המוסד או הארגון.

לקבלת מידע נוסף על אודות לימודי בינה עסקית במגמת טכנולוגיות מידע במסגרת תואר במדעי המידע בבר-אילן, צרו קשר דרך עמוד צור קשר או בטלפון 03-5318351

טכנולוגיות בינה עסקית תומכות החלטות עסקיות

בינה עסקית משמשת חברות וארגונים לצורך קבלת החלטות עסקיות, תהא זו החלטה עסקית תפעולית כמו תמחור מוצרים/שירותים ביחס למתחרים או תהא זו החלטה אסטרטגית דוגמת סדרי עדיפויות עסקיים ויעדי מכירות.

טכנולוגיות בינה עסקית אוספות נתונים עסקיים ממקורות שונים, פנימיים וחיצוניים, משלבות ביניהם ויוצרות תמונת מצב שלמה, שלא ניתן להפיק אותה ממערכת יחידה של נתונים. בעזרת בינה עסקית חברות ועסקים לומדים על ביקושים, על שווקים חדשים, על מתחרים ועל פרופיל לקוחותיהם. תודות למערכות בינה עסקית אפשר לעקוב בזמן אמת אחר ביצועי החברה, לשפר קמפיינים פרסומיים, להתאים מסרים פרסונליים ולהעריך התאמת מוצרים חדשים לפלחי שוק שונים.

מאחר שטכנולוגיות בינה עסקית מסייעות להפיק מידע עסקי משמעותי מנתונים רבים ומפוזרים המגיעים ללא הרף למחסן הנתונים - Data warehouse (המהווה מסד נתונים), הן למעשה משמשות כמערכות תומכות החלטות עסקיות. על בסיס התובנות המופקות ממערכות בינה עסקית, חברות ועסקים יכולים לקבל החלטות טובות יותר, מדויקות יותר ומהירות יותר, ולא סתם החלטות, החלטות מבוססות נתונים.

סטודנטים וסטודנטיות הלומדים לתואר ראשון וכן לתואר שני במגמת טכנולוגיות מידע במחלקה למדעי המידע בבר-אילן, מתוודעים לעולם הבינה העסקית במהלך הלימודים בד בבד עם רכישת השכלה במגוון תחומי ידע משיקים נוספים בתחום המתפתח של טכנולוגיות מידע.

יתרונות בינה עסקית

מאחר שטכנולוגיות בינה עסקית עוזרות לארגן נתונים כך שניתן יהיה לגשת אליהם ולנתח אותם בקלות, מדעני נתונים ומקבלי ההחלטות בארגון יכולים לקבל המידע את הדרוש להם במהירות, אפילו בזמן אמת, וליהנות משפע של יתרונות:

  • בינה עסקית משפרת את יעילות החברה – מכיוון שבינה עסקית מספקת תמונת מצב שלמה והוליסטית על הפעילות העסקית, היא מאפשרת לייעל ולזרז תהליכים ובכך לשפר ולמטב את פעילות החברה. לדוגמה, תודות לטכנולוגיות בינה עסקית חברת התרופות פייזר פיתחה מודלים לייעול ניסויים קליניים ולזירוז אבחון מטופלים.
  • בינה עסקית מעצימה את החווית הלקוחות ומשמרת אותם – בכוחה של בינה עסקית גם לשפר את חוויית הלקוחות. בעזרת בינה עסקית ניתן לאסוף מידע על כל לקוח ולקוחה, להתאים להם מסרים אישיים ולהפחית את שיעור נטישת הלקוחות. כך למשל, מועדון הכדורסל בוסטון סלטיקס השתמש בבינה עסקית על מנת לאסוף נתונים על אוהדי הקבוצה, כגון: מי הם (מבוגרים, סטודנטים, נשים, גברים וכו'), היכן הם ממוקמים מבחינה גיאוגרפית, באילו מושבים באולם ספורט הם נוהגים לשבת וכמה כסף הם מוציאים בכל עונה, זאת על מנת להתאים ולשלוח אליהם הצעות שיווקיות המותאמות באופן פרסונלי לנטיות ההתנהגות שלהם מן העבר.
  • בינה עסקית מסייעת לשפר את רווחיות החברה – בינה עסקית עוזרת לחברות ועסקים להבחין בין עיקר לתפל ולבסס מדדי ביצוע מרכזיים (KPI) שלאורם יבחנו ביצועי החברה וכל זאת בהתאם לאסטרטגיה הארגונית. טכנולוגיות בינה עסקית יכולות לשפר את ההחזר על השקעות (ROI), לזהות בזבוזים, לאתר מקומות בהם ניתן לחסוך, לשפר תהליכי ייצור, להיטיב תהליכי ניהול מלאי, לצמצם כוח אדם, לחסוך עלויות שילוח ועוד ועוד. כך למשל עשתה חברת הביטוח האמריקנית PEMCO. החברה השתמשה בטכנולוגיית בינה עסקית על מנת לזרז את קצב ניהול וסגירת התביעות. הטכנולוגיה אפשרה להם לצמצם את מצבת כוח האדם וכך להפחית את הוצאות החברה ובמקביל אף העלתה את שביעות רצון הלקוחות, שזכו לשירות מהיר יותר בטיפול בתביעותיהם הביטוחיות.

לימודי בינה עסקית במגמת טכנולוגיות מידע במסגרת תואר במדעי המידע

מחלקת מדעי המידע באוניברסיטת בר-אילן מציעה תוכניות לימודי תואר חדשניות במסלולי תואר ראשון, שני ודוקטורט. צוות המרצים והחוקרים במחלקה מובילים את תחום טכנולוגיות המידע והמידענות ומשלבים בתוכניות הלימוד ידע עדכני ועכשווי, מה שהביא למיצוב מחלקת מדעי המידע בבר-אילן כאחת המחלקות האקדמיות הבולטות והמשפיעות בעולם.

לצד לימוד פייתון, ביג דאטה, דיגיטציה, ויזואליזציה של נתונים, עיבוד נתונים, אחזור מידע, תכנון ופיתוח בסביבת אינטרנט, למידת מכונה, כריית מידע ועוד, לומדים הסטודנטים כחלק מתואר ראשון ותואר שני במגמת טכנולוגיות מידע בבר-אילן גם בינה עסקית, המקנה לבוגרים/ות ולמוסמכים/ות יתרון משמעותי בעולם התעסוקתי.

המטרה שלנו היא לצייד את הסטודנטים שלנו בהשכלה נרחבת ומקיפה בתחום טכנולוגיות המידע והמידענות על מנת לאפשר להם למלא תפקידי מפתח בתעשייה עתירת הידע או להמשיך ללימודים מתקדמים, להעמיק ולחקור את תחום טכנולוגיות המידע.

למידע לתואר ראשון חד-חוגי הקליקו כאן

למידע לתואר ראשון דו-חוגי הקליקו כאן

למידע כללי לתואר שני הקליקו כאן

לקבלת מידע נוסף על אודות לימודי בינה עסקית במגמת טכנולוגיות מידע במסגרת תואר במדעי המידע בבר-אילן, צרו קשר דרך עמוד צור קשר או בטלפון 03-5318351