מהו מדען נתונים ומה תפקידו בארגון?

מדען נתונים הוא מולטי-דיסציפלינרי: הוא איש מחשבים מיומן, יש לו הבנה נרחבת במתמטיקה, כושר ניתוח של סטטיסטיקאי והוא יודע לחזות מגמות. מדען נתונים לוקח מאגרי נתונים גולמיים גדולים והופך אותם לתובנות, להחלטות ולפתרונות.

Big Data

אי אפשר לדבר על מדען נתונים מבלי להתייחס ל-Big Data.מהו מדען נתונים ומה תפקידו בארגון

המונח ביג דאטה (Big Data) הוא לא עוד איזו מילת באזזז אופנתית שתחלוף כלעומת שהגיעה. כיום כל חברה, גוף, מוסד וארגון אוספים ומאחסנים כמויות עצומות של ביג דאטה, קרי: נתונים מבוזרים, המתעדכנים במהירות, וללא המומחיות של מדעני נתונים אין שום ערך ממשי לאיסוף Big Data.

כאשר מדעני נתונים מתבוננים בביג דאטה הם צריכים בראש ובראשונה לדעת לשאול את השאלות הנכונות. רק לאחר מכן ובהתאם לשאלות הם ניגשים לזיהוי וניתוח המידע.

נתונים הם, אפוא, שם המשחק בעולם של ימינו. מדעני נתונים לוקחים נתונים אלו והופכים אותם למשמעותיים בעזרת כלים טכנולוגיים מתקדמים, ביניהם: למידת מכונה, הדמיית נתונים, טכנולוגיות לזיהוי דפוסים וחריגות, כלי ניתוח טקסטים, בינה מלאכותית ועוד. כלים אלו מסייעים לנתח בסיסי נתונים מאסיביים ולא פעם הם פותרים בעיות שטרם חשבו עליהן.

מעוניינים לדעת כיצד נעשים מדען נתונים? צרו קשר דרך עמוד  צור קשר  או בטלפון 03-5318351

 

מדען נתונים: גיבור-על בארגונים, חברות ומוסדות

ההכרה בחשיבותו של מדען נתונים מחלחלת היטב והיא זו שהביאה חברות, מוסדות וארגונים רבים בכל רחבי העולם להבין את הערך העצום שיש בניתוח הביג דאטה ולפתוח את שעריהן למדעני נתונים. נכון להיום, מדעני נתונים תורמים לכל ההיבטים הארגוניים בחברות.  אין זה פלא שמדעני נתונים הם גיבורי-על בעולם העסקי המודרני.

                מדען נתונים בשירות שדרת הניהול:

  1. שותף אסטרטגי - מדען נתונים מיומן הוא לא פחות משותף אסטרטגי לשדרת הניהול בחברות וארגונים. בעזרת בינה עסקית למשל ניתן לקבל תובנות עסקיות מבוססת נתונים. על בסיס בינה עסקית מנהלים ובכירים מקבלים החלטות חשובות ובעזרת כושר הניתוח והמסקנות של מדעני הנתונים חברות ממקסמות את רווחיהן. מדעני נתונים מאפשרים תהליכי קבלות מבוססי נתונים והוכחות, והם גם יכולים לבחון ולאמוד בעתיד את יעילותן את ההחלטות שנתקבלו.
  2. מזהה הזדמנויות – בכוחו של מדען נתונים לקחת את כל נתוני הארגון או החברה, לחקור ולנתח אותם ולזהות הזדמנויות עסקיות חדשות או בלתי ממומשות. הוא יכול בעזרת אלגוריתמים אנליטיים לאתגר את ההנחות הקיימות ולשפר את הערך המתקבל מבסיסי הנתונים.

      מדען נתונים בשירות מחלקת שיווק ומכירות:

  1. משפר חווית לקוחות ומתאים אותה אישית  - מדען נתונים יוצר פרופילי לקוחות, מסווג ומפלח קהלים (סגמנטציה) ומאפשר לחברות וארגונים ליצור מסרים וחוויות המותאמים אישית לכל לקוח ולקוחה (פרסונליזציה).
  2. מזהה קהל יעד – אחד העקרונות הכי חשובים בשיווק ומכירות הוא לדעת לזהות נכון את קהל היעד למוצר או השירות. זה חוסך עלויות פרסום ושיווק וזה מאפשר לנהל דיאלוג אישי עם לקוחות קיימים ולקוחות פוטנציאליים. כיום לכל חברה יש לפחות תוכנה אנליטית אחת ממנה שואבים נתונים אודות קהל היעד של המוצר/השירות. למדען נתונים יש הרבה יותר מקורות אנליזה, הוא יכול להצליב ולאמת בין כמה מקורות ולקבל תמונה אמיתית ומקיפה אודות קהלי יעד.
  3. מגבש אסטרטגיית שיווק – המידע הרב שנמצא בידיו של מדען הנתונים מאפשר לו לתרום גם לגיבוש אסטרטגיית השיווק הכוללת של החברה, להתוות מפת דרכים ולהפוך את אסטרטגיית השיווק לאופטימאלית.

מדען נתונים בשירות מחלקת האבטחה:

ממזער סיכונים והונאות – בעזרת טכנולוגיות מתקדמות מזהה מדען הנתונים דפוסים, חריגות ונתונים בולטים נוספים, וכך הוא מונע הונאות וחריגות ומזהיר מפני סכנות.

מדען נתונים בשירות מחלקת פיתוח מוצרים/שירותים:

תומך בניהול, שכלול ופיתוח מוצרים/שירותים – מדען נתונים, כאמור, אוסף הרבה מאוד מידע. הוא יודע כיצד מוצרי החברה נמכרים, מי רוכש אותם, מתי נוטים לרכוש את המוצרים, באילו ערוצים נרכשים המוצרים, מי נוטש סל קניות ומתי, מי נוטה לרכוש הרבה והוא אפילו מודע לחששות ולהתנגדויות של לקוחות. ידע זה הוא יקר ערך עבור כל חברה או ארגון שפיתחו מוצר /שירות כלשהו ומנסים למכור אותם. בעזרת התבונות של מדען הנתונים החברה יכולה לשפר מוצרים/שירותים או לפתח מוצרים/שירותים חדשים בהתאם לצרכים אמיתיים של לקוחות.

מדען נתונים בשירות מחלקת כוח אדם:

  1. תומך בגיוס כישרונות – עיון ידני במאות קורות חיים הזורמים לחברה יכול להיות מעייף. אז מדוע לא להשתמש במדען הנתונים לצורך גיוס עובדים מוכשרים?. למדעני נתונים יש מידע רב הנאסף משלל מקורות: רשתות חברתיות, מסדי נתונים, רשומות אינטרנטיות, תוכנות עיבוד פנים, אפליקציות ועוד. ניתן לאסוך אינפורמציה על מועמדים פוטנציאליים מכל המקורות האלו וכך להגדיל את הסיכוי לגיוס של כישרונות לחברות וארגונים.
  2. דואג לרווחת העובדים – מדען הנתונים אמון גם על איסוף וניתוח נתונים הנוגעים להון האנושי בחברה. על סמך המידע שברשותו הוא יכול לקבוע את רמת שביעות רצונם של העובדים, לספק תובנות על עובדי החברה ואף להציע צעדים לשיפור רווחתם של העובדים.
  3. תומך בטיפוח מנהיגים – מדען נתונים אוגר מידע אודות עובדי החברה, עוקב אחר ביצועים, מודד הצלחות וגם כישלונות. בעזרת התובנות האלו ניתן לתמרץ עובדים ולטפח מנהיגים במקום העבודה.

בפני בוגרי מדעי המידע אפשרויות התעסוקה הן בלתי מוגבלות. מדען נתונים הוא מקצוע מבוקש וניתן להשתלב בשפע של חברות, תחומים וענפים, החל מתחומי ההגנה, הביטחון והצבא דרך עולם הביולוגיה, הבריאות, הפיזיקה והסייבר ועד לענפי המסחר, התעשייה, הבידור והספורט.

מעוניינים לדעת כיצד נעשים מדען נתונים? צרו קשר דרך עמוד  צור קשר  או בטלפון 03-5318351