תכנית מדע המידע במיקוד ניהול מידע וידע תואר שני

להרשמה

תואר שני במדע המידע (במיקוד ניהול מידע וידע):

תכנית מדע המידע, במיקוד ניהול מידע וידע עוסקת בהכשרת:

 1. מנהלי ידע ומידע בארגונים וחברות היי-טק
 2. מידענים וספרנים למרכזי משאבים, גופי מחקר, ארגונים וספריות

למידע נוסף על תכנית מדע המידע במיקוד ניהול מידע וידע תואר שני צרו קשר בעמוד צור קשר או בטלפון 03-5318351.

ניהול מידע וידע תואר שני  

התפקיד המרכזי שהמידע ממלא בחברה מביא עמו צורך נדרש ומתבקש של מומחי ידע ומידע בארגונים ובחברות. במסלול לתואר שני במחלקה למדעי המידע במיקוד ניהול מידע וידע, תוכלו ללמוד ולהתמקצע בהיצע רחב של קורסים ותחומי דעת שמטרתם לספק לבוגרים ידע ומיומנויות הן בתחומי ניהול הידע והן בתחומי הספריות ומרכזי המידע.

מטרת תכנית מדע המידע במיקוד ניהול מידע וידע

מטרת תכנית מדע המידע במיקוד ניהול מידע וידע לתואר שני היא להכשיר סטודנטים אשר יוכלו לקדם תהליכים ארגוניים לתכנון ויישום מערכות מידע פנימיות או חיצוניות וכן, לקדם את פעילותם של אנשי מקצוע העוסקים במידע רפואי או משפטי. מטרה נוספת של התכנית היא להקנות הבנה בצרכי המידע של לקוחות ואף לתכנן שירותי מידע בהתאמה לצרכים אלו בספריות, ארגונים חברתיים, חברות מסחריות ומרכזי מידע.

מערכת שעות בתכנית ההתמקדות בניהול מידע וידע תואר שני: 

חובות לימודים על פי שנות חוקה (התחלת לימודים)

עם השלמת התואר יזכו הבוגרים לכישורים הבאים הנדרשים לשוק העבודה הנוכחי והדיגיטלי:

 • יישום שיטות עבודה ותיאוריות עדכניות.
 • יכולות חיפוש ואחזור מידע מתקדמות.
 • עיצוב ויצירה של תוצרי ידע מורכבים בתצורה של דוחות, ידיעונים, חומרים לאתרים ופלטפורמות דיגיטליות רבות נוספות.
 • שימוש מתקדם ב-Excel  ככלי לתכנון מידע וידע בארגון.
 • הגדרה והקמה של פלטפורמות לניהול ידע פנימי בארגונים.
 • לספק ידע בתהליכי מיון, מפתוח וקיטלוג של פריטים ומסמכים ואף לצורך הכנת רשומות ביבליוגרפיות עבור קטלוג ציבורי ממוחשב (OPAC).
 • הכרה ולמידה של עקרונות עיצוב אתרים באמצעות כישורים מעשיים והתמחות בתקני HTML5, CSS3 ו- XML
 • להבין את ההיבטים השונים הכרוכים בניהול פרויקטים.
 • יישומי Big Data (נתוני עתק) למידענים.
 • ללמוד את תהליכי ההקמה, הארגון והמחקר הנלווים להקמת מותג שיווקי, שתכלול הגדרת מטרות שיווקיות, בניית גנט שיווקית ופעילויות, השקת קמפיינים ושימוש בתיאוריות ומודלים כדי לבחון יעדים ולנתח תוצאות קמפיין ומידע על מתחרים.
 • הטמעה של עקרונות ההקמה והיצירה של אינדקסים, בקרת אוצר מילים ומטא-דאטה.
 • הכשרה בתהליכי המודיעין התחרותי והעסקי לצורכי מחקרי שוק וניהול מוצרים.

עובדים בספריה ועדיין אין לכם תואר? במחלקה למדעי מידע של אוניברסיטת בר אילן תוכלו למצוא מגוון מסלולי לימוד שיקנו לכם מיומנויות מידע מתקדמות בתחום של ניהול מידע וידע,  ארגון מידע, דיגיטציה, בניית אתרים ועוד. 

הערה: חישוב מס' הנקודות לתואר הוא באחריות הסטודנט/ית!

יתרונות לימודי ניהול מידע וידע

מידע הוא אחד הנכסים היקרים ביותר עבור ארגונים בתעשיות השונות כיום, ואם יודעים לארגן, לנהל ולמנף אותו בצורה יעילה ולהפוך אותו לתובנות וידע - הוא מניע צמיחה. כתוצאה מכך הביקוש למוסמכי תואר שני בלימודי ניהול מידע וידע נמצא במגמת עלייה ולפי כל התחזיות, מגמה זו עתידה להמשיך, לעלות ולהתעצם.

למוסמכי לימודי ניהול מידע וידע יש אפוא מומחיות ייחודית, כזו שמעסיקים מחפשים, ויכולת לעמוד באתגרים המורכבים שמזמן עידן המידע שבו אנו חיים. מכיוון שהמשאב היקר ביותר היום הוא הידע עצמו וארגונים רבים מבקשים לרתום את הכוח האדיר של המידע שזורם אל הארגון, מומחי ניהול מידע וידע מבוקשים בשלל מגזרים ותחומים. בפני מומחי ניהול מידע וידע פתוחות מגוון אפשרויות לקריירה, החל ממנהלי/ות מידע בחברות הייטק דרך יועצים, מנתחי נתונים או מידענים בארגוני מחקר ועד ספרנים/יות בספריות.

יתרה מכך, הכלים, המיומנויות והידע שרוכשים במהלך הלימודים מקנה פרספקטיבה גלובלית ומאפשר לבוגרים להשתלב הן בשוק העבודה המקומי והן בחו"ל או בחברות בינלאומיות.

ההתקדמות הטכנולוגית מהירה, נפחי הנתונים הולכים וגדלים וכל העת יש עוד גילויים ופיתוחים מדהימים חדשים. בדיוק מסיבה זו מומחי ניהול מידע וידע נהנים ממקצוע דינמי, רב-תחומי ומרתק שלא מפסיק להתחדש. מקצוע המבטיח קריירה מעניינת, מאתגרת, מתפתחת שאף פעם לא קופאת על שמריה.

מדוע כדאי ללמוד ניהול מידע וידע תואר שני באוניברסיטת בר-אילן?

 • תכנית מדע המידע במיקוד ניהול מידע וידע תואר שני מתקיימת במחלקה למדעי המידע באוניברסיטת בר-אילן, הנחשבת למחלקה המחקרית הוותיקה בארץ ומהמובילות בעולם.
 • הסגל האקדמי במחלקה למדעי המידע מונה מרצים/ות וחוקרים/ות מובילים/ות, אשר מומחיותם נפרשת על פני תחומים מגוונים, עדכניים וחדשניים, כיאה לתחום הדינמי והמתחדש של מדעי המידע.
 • מוסמכי תכנית מדע המידע במיקוד ניהול מידע וידע תואר שני העומדים בדרישות יכולים להתקדם ללימודי תואר שלישי במחלקה למדעי המידע.
 • תכנית הלימודים מתעדכנת בהתאם להתפתחויות הטכנולוגיות האחרונות כמו גם בהתאם לשינויים בתעשייה, בשטח ובשוק העבודה.
 • מוסמכי ומוסמכות תכנית מדע המידע במיקוד ניהול מידע וידע תואר שני משתלבים בהצלחה בשוק העבודה ונהנים ממשרות מתגמלות ושפע של אפשרויות קידום.

למידע נוסף על תכנית מדע המידע במיקוד ניהול מידע וידע תואר שני צרו קשר בעמוד צור קשר או בטלפון 03-5318351.