ניהול מידע וידע

להרשמה

תואר שני בלימודי מידע  (במיקוד ניהול מידע וידע):

מגמת ניהול מידע וידע (תוכנית לימודי מידע), עוסקת בהכשרת מנהלי ידע בחברות היי-טק ובחברות מידע, בהכשרת מידענים וספרנים בעלי ידע מקצועי ברמה גבוהה ובהכשרת מידענים ועובדי קהילה המסוגלים לתרום לפיתוח הפוטנציאל החברתי הטמון בשימוש במידע דיגיטאלי ובמידע ספרי. לימודי ניהול מידע וידע מכשירים מידענים התורמים לקידום תהליכים ארגוניים ולקידום מערכות המידע הפנים ארגוניות.  בנוסף, הלימודים מכוונים להכשרת מידענים, ספרנים ומנהלים העוסקים בניהול מרכזי משאבים וספריות במחקר ובפיתוח. כמו כן, המגמה מכשירה מידענים חברתיים רפואיים ומשפטיים, העוסקים בתחום ניהול ידע ותכנים של אתרי מידע ומאגרי מידע בתחומי: החברה, הרווחה והרפואה, בארגונים במוסדות ציבור, במרכזים רפואיים בלשכות עורכי דין ובשרותי מידע פרטיים.

מהו ניהול ידע?

ניהול ידע הנו תחום העוסק ברובו בשילוב של תרבות (כללית ואירגונית) עם מידע פנים ארגוני ומידור המידע באופן המשרת את מטרות הארגון כלפי פנים וכלפי חוץ. על אף שתחום זה מזוהה בעיקר עם ארגונים גדולים, ניהול ידע מתייחס לכל תחום בחיינו, החל ממידע ברשת, דרך ספרי ידע ועוד שלל כלים המארגנים את המידע בחיים המודרניים של המאה ה- 21. בעוד שניהול ידע ברמה הכללית מסתמך בעיקר בעולם הוירטואלי ו/או הממוחשב, אך גם מבוסס בחלקו המועט על שיתוף מילולי, ניהול ידע בארגונים מתבצע בעיקר באופנים הבאים:

1. ניהול ידע מאפשר הנגשת המידע ושיתופו באופן מסודר ומקוטלג בתוך הארגון ולמטרת הארגון.

2. ניהול ידע מסייע בשימור המידע הפנים ארגוני מפני זליגה החוצה.

3. ניהול ידע הכרחי למען ניטור, פיתוח וחשיפת מידע חיצוני החיוני לארגון, הן מבחינת מתחרים, הן מבחינת לקוחות והן מבחינת עובדי הארגון וספקיו השונים.

4.  פיתוח הארגון כתוצאה משימוש במידע ובידע הנאסף לארגון באמצעים השונים.

תואר שני במדעי המידע בתוכנית לימודי מידע (במיקוד ניהול מידע וידע)

חובות לתואר

קוד קורס שם הקורס

801      ייצוג מידע דיגיטלי

989      שיווק

803      מפתוח

832      ניתוח מערכות

992      מחקר איכותני

807      טכניקות חיפוש מתקדמות באחזור מידע מקוון

975      סטטיסטיקה

יתרונותיו של ניהול ידע מתודולוגי בארגונים

1. עיגון וריענון הנהלים בארגון בצורה מסודרת ומתועדת – ניהול ידע נכון בארגונים תורם לבנייה והפנמה של הכללים הפנים ארגוניים לטובת העובדים הוותיקים והחדשים בו.

2. איגוד וניהול הידע המגיע מקרב העובדים – על מנת לשמר את  המידע גם לאחר פרישתם למען המשכיות הארגון.

3. הפקת לקחים – ניהול ידע ככלי ללמידה מכשלונות ומהצלחות לטובת התייעלות ארגונית בכל התחומים.

4. פיתוח ארגוני – של כלים ושיטות חדשניות לטיפול במידע הארגוני ותיעולו באופן יעיל יותר.

5. חשיבה משותפת – שילוב רעיונותיהם של כלל חברי הארגון לצורך ייעול התנהלות המידע והשימוש בו. (חוכמת ההמונים, סיעור מוחות וכו').

ניהול ידע – מידע כללי

ניהול ידע בעידן המידע והתקשורת הוא הכרחי לנוכח הזרימה המתמדת של מידע, נתונים ואינפורמציה אל מערכות ארגוניות שונות. נתונים דיגיטליים, אחסון, אבטחה, גיבוי, ניהול ידע, שליפה ואחזור נערכים בעזרת ממשקים מגוונים וכדי שניתן יהיה להפיק מכל אותה האינפורמציה ערך ממשי יש ליישם  מתודולוגית ניהול ידע מסודרת ומתואמת, כזו שכל רכיביה פועלים יחדיו לצורך הפקה, עיבוד, מידור והפצה של הידע בארגון.

הסביבה העסקית והארגונית הנוכחית היא תחרותית ודורשת כושר המצאה וחדשנות, זו סביבה שלא מפסיקה להשתנות ולהציב אתגרים חדשים, כאשר תחום ניהול ידע נמצא בחזית ומבטיח שהאינפורמציה הזורמת בכמויות עצומות מעובדת, מאוחסנת ומנותחת, תוך הפחתת העלויות הכרוכות בתהליכי ניהול ידע.

ניהול ידע דורש יכולת הסתגלות מהירה מחד, והבנה של מגבלות ואילוצים, מאידך. ניהול ידע הוא האופן שבו המידע מאורגן כך שהחברה תוכל למצותו בצורה האפקטיבית ביותר ולמנף את הידע לתועלתה, לצורך השגת יעדיה. מנהלי ידע אחראים על בניית אסטרטגיות ניהול ידע בארגונים, הם אמונים על הטמעת מתודולוגיות ניהול ידע ויישום כלים לניהול כלל האינפורמציה הזורמת בארגון ומחוצה לו.

בשנים האחרונות ניהול ידע הפך למקצוע מבוקש בחברות וארגונים במגוון סקטורים ותחומי פעילות. בוגרי מגמת ניהול מידע וידע יכולים להשתלב בחברות ומוסדות רבים במשק הישראלי וכן בארגונים, חברות ומוסדות ברחבי העולם. ניהול ידע הוא נכס אסטרטגי, זה הוא מקצוע מרתק ואקלקטי והביקוש לבוגרי ניהול ידע רק ילך ויגבר בעתיד.

למידע נוסף בתכנית לימודי מידע במיקוד ניהול מידע וידע במחלקה למדעי המידע, צרו קשר בעמוד צור קשר או בטלפון 03-5318351.