עושים סדר: מהו ההבדל בין ניהול מערכות מידע (IS) לבין תחום טכנולוגיות מידע (IT)?

ניהול מערכות מידע (Information systems=IS) וטכנולוגיות מידע (Information technology=IT) אלו הן אמנם שתי התמחויות שונות אך יש להן גם מכנה משותף בולט - שתיהן מציעות כרטיס כניסה לעולם גדול של הזדמנויות תעסוקה מגוונות, מאתגרות, מתגמלות ויוקרתיות ופוטנציאל ממשי להתפתחות, קידום וצמיחה בסביבה עתירת מידע וטכנולוגיה.

ניהול מערכות מידע VS טכנולוגיות מידע

 

ניהול מערכות מידע וטכנולוגיות מידע אלו הם תחומים אקדמיים חדשים יחסית שהתפתחו בעשורים האחרונים לנוכח חדירת הטכנולוגיה לכל היבט בחיינו ולאור העובדה שטכנולוגיה, נתונים ומידע מהווים כלים רבי עוצמה לעיצוב המציאות סביבנו. מאז שהטכנולוגיה נכנסה לחיינו היא חוללה מהפכה באופן שבו אנחנו מתקשרים אחד עם השני, בדרך שבה עושים עסקים, היא שינתה את פני החינוך, מערכות הבריאות ושירותי הרפואה, המסחר, הביטחון, הכלכלה, הדיור ושוק העבודה. ובהשוואה למה שקורה היום, זה די מצחיק להתבונן אחורה ולראות שעד לשנות ה-90 של המאה ה-20 המכשיר הטכנולוגי המתקדם ביותר שבאנו איתו במגע יומיומי הוא מכשיר הטלוויזיה. 


ניהול מערכות מידע וטכנולוגיות מידע מצטלבים ביותר מצומת אחת. יחד עם זאת, מדובר בשני תחומים הנבדלים זה מזה במספר מישורים, וקיימת נטייה בציבור לבלבל בין השניים ולטשטש את השוני. 
אז אם אתם מתלבטים בין לימודי מערכות מידע לבין לימודי טכנולוגיות מידע ואתם מוצאים את עצמכם מעט מבולבלים - המאמר הזה עבורכם. הוא יעשה לכם סדר בראש ויאפשר לכם לבחור את הנתיב האקדמי והמקצועי המתאים ביותר לשאיפות שלכם.

ניהול מערכות מידע VS ניהול טכנולוגיות מידע

אם נגייס לרגע את עולם הדימויים אז ניהול מערכות מידע הוא למעשה העץ, בעוד שניהול טכנולוגיות מידע הוא ענף חשוב אחד מיני רבים בעץ השלם. ובצורה גרפית זה נראה כך:
•   ניהול מערכות מידע
•   ניהול טכנולוגיות מידע


ניהול מערכות מידע הוא שם כולל למערכות, לטכנולוגיות, לאנשים ולתהליכים שנועדו ליצור, לאחסן, לתפעל ולהפיץ מידע. על פי רוב מומחי ניהול מערכות מידע מגשרים בין מערכות שונות לבין חברות, גופים, מוסדות ועסקים. ועל אף שמערכות מידע נשענות במידה רבה על מחשבים וכלים מבוססי טכנולוגיה, עבור מנהלי מערכות מידע הטכנולוגיה היא רק כלי אחד שעומד לרשותם לצד מערכות וכלים נוספים אחרים. מומחי ניהול מערכת מידע למעשה משתמשים בכלים שונים לצורך בניית בסיסי נתונים, לשם שיפור ביצועים ולצורך קבלת החלטות.


לימודי מערכות מידע הם רב-תחומיים וכוללים בין היתר: מחשבים, מנהל עסקים, כלכלה, יזמות, אלגוריתמיקה, מדעי המידע, ניתוח נתונים, למידת מכונה, בינה מלאכותית, סייבר, אבטחה, ניהול פרויקטים ועוד.

לקבלת מידע נוסף אודות לימודים במגמת טכנולוגיות מידע במחלקה למדעי המידע, צרו קשר בעמוד צור קשר או בטלפון: 03-5318351.


בוגרי לימודי מערכות מידע יכולים להשתלב בקלות רבה בשפע של מגזרים ותחומים במגוון תפקידים משמעותיים, ביניהם: מנהלי IS, מפתחי מערכות מידע,  מאבטחי מידע ותשתיות, מדעני נתונים, מנהלי פרויקטים בתחום מערכות המידע, יזמי IS ועוד.


לעומת זאת, ניהול טכנולוגיות מידע הוא שם כולל לטכנולוגיות המעורבות במערכות עצמן.  טכנולוגיות מידע הן למעשה הלימוד, היישום, התמיכה, הניתוח והניהול של מערכות מידע מבוססות מחשוב. הכלים של מנהלי טכנולוגיות כוללים בין היתר: חומרה, תוכנה, מסדי נתונים ורשתות תקשורת והם מאפשרים למנהלי מערכות טכנולוגיה לשלוט, לעבד, לאחסן, לנתח ולהפיץ מידע ונתונים לצורך שיפור וקידום יעדים.


לימודי מערכות טכנולוגיה הם ממוקדים יותר וכוללים בין היתר: אבטחת מידע, שפות תכנות ופיתוח בסביבת אינטרנט, ניהול מסדי נתונים, ניהול מערכות מחשוב, אלגוריתמיקה, סייבר, סטטיסטיקה, יסודות במתמטיקה ובמדעי החיים, ביג דאטה, אחזור מידע, ויזואליה של נתונים, מדעי הנתונים, כריית מידע, למידת מכונה ועוד.


בוגרי לימודי מערכות טכנולוגיה יכולים להשתלב בכל תחום ומגזר בתפקידים הבאים: יועצי IT, מנהלי IT, מפתחי תוכנות,  אנליסטים, הנדסת רשתות, תומכי מחשוב, מנהלי פרויקטים, מנהלי מוצר, בוני אתרים, מנתחי QA ועוד.

תואר שני בלימודי מידע במגמת טכנולוגיות מידע בבר-אילן: המסלול שייקח אתכם רחוק

כעת, אחרי שעשינו סדר, פיזרנו את הערפל, הבנו את ההבדלים בין ניהול מערכות מידע (IS) לבין תחום טכנולוגיות המידע (IT) וראינו באילו תפקידים בכירים ומשרות נחשקות אפשר להשתלב בשוק העבודה - אתם בטח שואלים את עצמכם אודות לימודים בתחום. בוודאי הבנתם שמדובר בהתמחות בתחומים מבוקשים במיוחד ושהדרישה למומחים בהם היא גבוהה ועוד עתידה לגדול. כמה לגדול? לפי נתוני הלשכה האמריקאית לסטטיסטיקה של העבודה תחומי המחשוב ומערכות המידע צפויים לגדול עד לשנת 2029 ב-10%, קצב שהוא הרבה מעבר לממוצע בהשוואה למשרות אחרות. 


כדי להשתלב בתעשייה בתחומים אלו יש להשלים לימודים אקדמיים, והמחלקה למדעי המידע בבר-אילן מציעה לימודי טכנולוגיות מידע לתואר שני, המשלבים בין ניהול מידע וידע לבין טכנולוגיות מחשוב. תוכנית הלימוד במגמת טכנולוגיות מידע באוניברסיטת בר-אילן היא דינמית, עדכנית ומבוססת על כל ההתפתחויות האחרונות. המרצים והחוקרים במגמה מובילים בתחומם ובמהלך הלימודים רוכשים ידע תיאורטי ומעשי רב כמו גם כלים שיעזרו לכם להגיע רחוק.


לקבלת מידע נוסף אודות לימודים במגמת טכנולוגיות מידע במחלקה למדעי המידע, צרו קשר בעמוד צור קשר או בטלפון: 03-5318351.