פרויקט דיגיטציה, שימור והנגשה של אוצרות הארכיון הישראלי לסרטים - סינמטק ירושלים

 

פרויקט דיגיטציה, שימור והנגשה של אוצרות הארכיון הישראלי לסרטים - סינמטק ירושלים אנחנו מחפשים להתייעץ עם מידענ/ית בתשלום לכמה פגישות:

מה אנחנו מחפשים?
א. עבור עדכון סכמות הקיטלוג ומבנה הנתונים של אוספי הארכיון הישראלי לסרטים אנו מחפשים להתייעץ עם מידען/ית מקצועי (כמה פגישות בתשלום) הבקיאים בעולם הקיטלוג העכשווי כגון (אך לא רק) תקני FRBR, RDF, VIAF, בזיקה לעולם הרשת הסמנטית, Linked data וכיוצ"ב.

(לא דרוש ידע קודם בתקני קיטלוג ספציפיים של יצירות קולנועיות אך דרושה יכולת למידה עצמית וייעוץ בהתאם לפי חומרים שיסופקו על ידי הארכיון)

ב. עבור עדכון תזאורוס, מילון ישויות מבוקר, לאוספי הארכיון הישראלי לסרטים כולל עדכון נהלי תהליכי הקיטלוג אנו מחפשים מידען/ית או איש מקצוע בנושא ליעוץ בנושא (כמה פגישות בתשלום).

(לא דרוש ידע קודם בתקני קיטלוג ספציפיים של יצירות קולנועיות אך דרושה יכולת למידה עצמית וייעוץ בהתאם לפי חומרים שיסופקו על ידי הארכיון)

קצת עלינו ועל הפרויקט:
ארכיון ישראלי לסרטים - סינמטק ירושלים הינו ארכיון ציבורי ומוביל את תחום השימור וההנגשה של המורשת האודיו ויזואלית הישראלית בסטנדרטים מקצועיים בינ"ל. בארכיון כאלפים רבים של כותרי הקולנוע הישראלי והארץ ישראלי החל מ1896 ועד ימנו: כל הקולנוע הישראלי העלילתי, רוב הקולנוע התיעודי לדורותיו, תשדירי תרבות וחברה בהפקת המדינה, סרטים ביתיים, יומני חדשות ועוד ועוד.

במסגרת הפרויקט החלוצי של הארכיון אנו
-
הקמנו מעבדת דיגיטציה מקצועית יחידה בישראל להמרת המאסטרים הקולנועיים שעל גלגלי פילם לקבצי שימור דיגיטליים איכותיים.
-
מקימים מערך ניהול ושימור נכסים דיגיטליים מותאמים לתחום האודיו ויזואל
-
עומלים על בניית אתר אנטרנט אשר יאפשר את הנגשת האוצרות הרבים שברשותנו לציבור רחב ככל הניתן, בכפוף לזכויות יוצרים. הכוונה היא ליצור חויה אינטראקטיבית שמטרתה גילוי, הנאה, צפייה בחומרי מורשת קולנועיים ותיקים ועכשוויים ולמידה.

על הקיטלוג הקיים
החומרים בארכיון כבר מקוטלגים ברמה מסוימת ע"פ הנחיות של ארגון הגג הבינ"ל לארכיונים לקולנוע ׁ(FIAFׂ) בהשקה לסכמות קיטלוג בינלאומיות ( FRBR ודומיו), אבל כחלק מהפרויקט אנו עובדים על עיבוי מערך הקיטלוג וכן המפתחות לגילוי של החומרים. מדובר בפרויקט חלוצי עם חשיבות לאומית שאמור להגיע לקהלים רבים ומגוונים על הרשת.

ליצירת קשר
הילה אברהם hila.avarchivist@gmail.com 
מנהלת פרויקט דיגיטציה שימור והנגשה של אוצרות ארכיון ישראלי לסרטים - סינמטק ירושלים