מהי אוריינות דיגיטלית ומה חשיבותה של אוריינות דיגיטלית כיום?

מדעני מידע נדרשים לכישורי אוריינות דיגיטלית כחלק אינטגרלי מארגז הכלים שלהם. זה קורה נוכח הזרימה המתמדת של מידע ולאור הצורך להבחין בין עיקר לתפל. כמויות המידע והיקף הנתונים הזורמים אלינו הם אדירים, אך הם משאב מדהים ובלתי נדלה וחשוב למנף מידע זה לתועלתנו ולרווחתנו.

Digital literacy

המונח האנגלי של אוריינות דיגיטלית הוא "Digital literacy", ולא בכדי הוא מזכיר את הקונספט של ידיעת "קרוא וכתוב". כשם שאדם שאינו יודע לקרוא ולכתוב (Illiterate) יתקשה לבצע פעולות שגרתיות כמו מילוי טפסים, קריאת עיתונים או לימודים אקדמיים גבוהים כך אדם שאינו בעל כישורי אוריינות דיגיטלית יתקשה להסתדר בעולם העבודה והעסקים של ימינו.

למידע בנושא הקניית אוריינות דיגטלית באמצעות לימודי מידענות וטכנולוגיות אינטרנט במחלקה למדעי המידע, צרו קשר דרך עמוד  צור קשר  או בטלפון 03-5318351

מהי אוריינות דיגיטלית?

מהי אוריינות דיגיטלית?

אוריינות דיגיטלית היא אמנם מונח צעיר יחסית אך כבר הוצעו מספר הגדרות. כך למשל, אוניברסיטת קורנל הגדירה את המונח כ"יכולת למצוא, להעריך, להשתמש, לשתף וליצור תוכן תוך שימוש בטכנולוגיות מידע ואינטרנט". גם  "The American Library Association" הגדירה את המונח באופן דומה. לפיה אוריינות דיגיטלית היא "היכולת להשתמש במידע ובטכנולוגיות תקשורת על מנת למצוא, לתקשר, להעריך וליצור מידע, תוך שימוש בכישורים קוגניטיביים וטכניים".

אוריינות דיגיטלית היא למעשה סט של כישורים שכל מדען נתונים נדרש להחזיק בו על מנת להבין באמת ובתמים את העולם הדיגיטלי שמסביבנו ולנהל אותו.

בין הכישורים אפשר למנות את הבאים: היכולת להבחין בין Fake news לבין True facts, חשיבה ביקורתית, היכולת לבחון מקורות של מסרים ולהעריך את אמינותם והכושר להבחין בין אמת לבדיה. אוריינות דיגיטלית היא גם הדרך שבה מאמצים טכנולוגיות ורעיונות חדשים, הגמישות שבה חושבים וזריזות השימוש בטכנולוגיה. 

העתיד כבר כאן: אוריינות דיגיטלית בעולם העסקי

הטכנולוגיה הפכה נגישה, זמינה וזולה יותר. במקביל, רשת האינטרנט ומערכות מידע הפכו למקורות הכמעט בלעדיים שלנו לידע ואינפורמציה. מגמות אלו שינו לבלי היכר את סביבת העבודה המודרנית. שינו עד כדי כך ששימוש נכון ומושכל במידע מהווה בסיס לפרודוקטיביות במקום העבודה, לרווחיות עסקית וליתרון בעולם תחרותי.

העתיד כבר כאן, והוא Data Driven, קרי: מבוסס ומונע על ידי מידע ונתונים. מדעני מידע שעובדים ופועלים בעולם העסקי זקוקים לכלים ויכולת לנתח נכון אינפורמציה ונתונים ועל סמך ניתוח זה לקבל החלטות חשובות וחוצות ארגון. הם צריכים להשתמש בביטחון בכלי עבודה דיגיטליים על מנת לפתור בעיות עסקיות מורכבות, ליצור פרויקטים חדשניים ויצירתיים ולהעצים בעזרתם את התקשורת. הם נדרשים ליצור תוכן, לשתף ולחבור אל אנשים תוך שימוש והתאמת הפרקטיקות הדיגיטליות.

אוריינות דיגיטלית היא היכולת לעבוד בסביבת עבודה אינטראקטיבית ומרובת ממשקים, לקחת מידע ממגוון רחב של מקורות וליצור משהו חדש.  לנווט בסביבה מסתעפת ורב-תחומית, לדעת לסנן, לנצל ולזהות מידע רלוונטי בזרם הנתונים הבלתי פוסק, לעבד, לחשוב ולעבוד בזמן-אמת.

הביקוש למדעני מידע עולה בהתמדה

מעסיקים מגיבים לתנועה הגלובלית, ומבינים שהם זקוקים למדעני מידע שהכישורים שלהם הם הרבה מעבר ליישומי מחשב בסיסיים. הם זקוקים למדעני מידע שיסייעו להם לאמץ ולהדגים חדשנות אך גם על מנת לבצע שינויים מרחיקי לכת בעסקים. שינויים אלו באים לידי ביטוי בכל היבט כמעט במחזור החיים של חברה, עסק או ארגון -  במוצרים, בשירותים, באספקה, בשילוח, בייצור, בנקודות המפגש עם הלקוח, בשירות הלקוחות, בפרסום ובשיווק, בניהול ההון האנושי ועוד.

הביקוש למדעני מידע גובר בשנים האחרונות ועל פי התחזיות ביקוש זה יעלה עוד יותר בעתיד, וחשוב להבין כי כישורי אוריינות דיגיטלית אינם מוגבלים לעבודות שמקושרות באופן מסורתי לטכנולוגיה. נראה שבזמן הקרוב כמעט כל עובד יידרש לכישורים חשובים אלו והם יהוו בסיס לשגשוג והצלחה בשוק העבודה. בשל כך, לימודי מידענות הופכים יותר ויותר מבוקשים עם התפתחות טכנולוגיות המידע.

למידע בנושא הקניית אוריינות דיגטלית באמצעות לימודי מידענות וטכנולוגיות אינטרנט במחלקה למדעי המידע, צרו קשר דרך עמוד  צור קשר  או בטלפון 03-5318351